Android Uygulamamız Çıktı Sitenin En Altından İndirip ForumSayfam.Net'e Daha Hızlı Ulaşa Bilirsiniz.
    
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Google, Android P'nin Özel DNS Ayarının Nasıl Çalıştığını Açıkladı!
Radmin Çevrimdışı
#1
Google, mobil işletim sisteminin son sürümü olan Android P'de yer alacak özel DNS ayarının iyi mi çalışmış olduğunı sonucunda açıkladı. Kullanıcılar, DNS ayarlarını hem uygulamalarda bununla birlikte ağda geçerli olacak şekilde değiştirebilecekler.

Alan Adı Sistemi yahut kısaca DNS, webin telefon rehberi olarak tanınabilir. Örneğin webtekno.Com şeklinde bir alan adı yazdığınızda DNS, IP adresini arar ve arkasından içeriği yükler. DNS çağdaş web ağının tehlikeli sonuç öneme haiz bir parçası olsa da Android işletim sisteminde Global DNS ayarları için bir seçenek bulunmuyordu.

Google Android P işletim sistemini yayınladığında ‘Özel DNS’ seçeneği geliştiricilerde coşku yaratmayı başarmıştı. Fakat Google, Özel DNS’in nasıl çalıştığı hakkında bir açıklamada bulunmamıştı. Meydana getirilen bazı testlerde bu DNS ayarı çalışmamış olsa da Google, Özel DNS’in nasıl çalışmış olduğunı sonunda açıkladı

Özel DNS ayarı, tüm uygulamalarda ve ağda kullanılan DNS’in değiştirilmesine müsaade ediyor. Android’de daha önce böyle bir değişiklik mümkün değildi. Üstelik Android P’de bulunan Özel DNS, tüm DNS sorgularını şifreleyen ve başkaları tarafından görülmesini engelleyen TLS üzerinden DNS’i de destekleyecek.

Bazı uygulamalar kendi DNS sorgularını gerçekleştirdikleri için Android P’nin Özel DNS ayarını desteklemek için geliştiricileri tarafından güncellenmeleri gerekecek. Henüz Özel DNS Android P geliştirici sürümünde kullanılamıyor fakat Google’ın açıklaması ile birlikte geliştirici sürümüne gelecek güncelleme ile kullanılabilir hale gelmesi muhtemel.
┏╋━━━━━◥◣◆◢◤━━ ━━━╋ ┓

★★★ Trilyonda Olsan Harcanacaksın! ★★★

┗╋━━━ ━━◥◣◆◢◤━━ ━━━╋ ┛
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi